top of page

Neden Protez Yapıştırıcısı Kullanmalısınız?

Proteziniz anatomik yapınızdan dolayı ya da protezin yapısındaki bozulmalardan dolayı, ağız içinde uyum sorunu yaşıyorsanız yapıştırıcılar sorunlarınızı geçirir ya da hafifletir.


Yemek sırasında protezinizin tutuşunu arttırıp, daha sabit kullanıma imkan sağlar. Protez altına kaçan gıdaları azaltır. Gıda tutulumunu azaltarak bakterilerin üremesini ve bakteri üremesine bağlı protez hijyen sorunlarını çözer.Yapıştırıcınızı uygulamadan önce proteziniz temiz ve kuru olmalıdır. Protezinizin mukozanıza değen iç tarafına yapıştırıcınızı doğru miktarda uygulamalısınız. Doğru miktar kişiden kişiye değişmektedir. Bunun için bir kaç kez deneme yapabilirsiniz. Peki doğru miktarı nasıl anlarsınız?

Yapıştırıcınızı proteze ince ve devamlı çizgiler halinde uyguladıktan sonra, ağız içine yerleştirip bir süre sabit tutun. Yapıştırıcıyı çok fazla kullandıysanız, dış taraflara doğru sızar. Bir sonraki uygulamanızda yapıştırıcı miktarını azaltmanız daha uygun olacaktır.


Protezinizi ağızdan çıkarmak için, ağzınızı ılık bir suyla çalkalayarak protezin kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Protezinizi çıkardıktan sonra temizlemeyi, kullanmayacaksanız su veya protez temizleyici solüsyonlarda ıslak olarak bırakmalısınız. Protez temizleyici solüsyon ya da tablet kullanıyorsanız, firma talimatlarına uymanız önemlidir. Protez temizliğinde aşırı sıcak su ya da farklı kimyasal içerikli deterjanlar kullanmamalısınız.Daha sağlıklı bilgi için, hekiminize danışmanızı öneririm.Diş Hekimi Hande SEVİNÇER EMRE


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page