top of page
IMG_9394.png

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş çürüğünün ilerleyerek, diş dokusunun iç tarafına doğru yol alması sonucu dişin iç kısmındaki canlı dokuya kadar ulaşarak dişi hastalıklı hale getirmesi neticesinde görülen durumun tedavisidir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi geçmişteki kadar zorlu bir tedavi olmaktan çıkmıştır. Kullandığımız büyütme sistemleri, döner alet sistemleri, kök ucu bulucu cihazlar sayesinde hekim açısından da hasta açısından da daha konforlu bir tedavi olmuştur. Bu nedenlerden dolayı, daha kısa sürede tedavi tamamlanmakta ve sonuçlar daha başarılı olmaktadır. 

Dişin boyutuna, kanal sayısına, ağız yapısına, kök morfolojisine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte 1 saatten 3 saate kadar değişebilmektedir.

Kanal Tedavisi Yapılırken Ağrı Duyar Mıyım?

Kanal tedavisi yapılacak dişleri lokal anestezi ile uyuşturmaktayız. Böylelikle hastalarımız ağrı hissetmezler. Nadir durumlar dışında kanal tedavisi esnasında hastalarımız ağrısız ve konforlu bir tedavi sürmektedir. 

Kanal Tedavisi Sırasında Neler Olabilir?

Tedavi sırasında kök  kanalı içerisinde kullanılan küçük aletlerin çok az da olsa kırılma olasılığı bulunduğunu ve bu  durumun tedavinin başarısını olumsuz etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

Kanal Tedavisi Yapıldıktan Sonra Ağrım Olur Mu?

Kanal tedavisinin başarısını etkileyen pek çok neden vardır. Sınır vakalar dışında, kanal tedavisinden sonra yaklaşık 1 haftalık süreçte dişlerin birbirine teması sırasında hassasiyet olabilmektedir. Hekiminizin önereceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek durumlardır. Ağrı tedavi sonrasında görülebilecek normal bir durumdur. 

Kanal Tedavisi Başarılı Bir Tedavi Midir?

Kanal tedavisinin dişin çekilmeden kurtarılması için yapılan bir işlemdir. Kanal tedavisinin çok başarılı klinik sonuçlarının olmasına rağmen, biyolojik bir işlem olması nedeniyle hiçbir zaman garantisi verilemeyen bir tedavidir. Tedavi sırasında kök  kanalı içerisinde kullanılan küçük aletlerin çok az da olsa kırılma olasılığı bulunduğunu ve bu  durumun tedavinin başarısını olumsuz etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

Kanal Tedavisi Sonrası Çekim Yapılır Mı?

Bazı durumlarda, özellikle de periapikal lezyonlu dişlerde, kanal tedavisi yapıldıktan sonra iyileşme  olmazsa kanal tedavisinin tekrarı, cerrahi girişim ve bazen diş çekimi yapabilmekteyiz.

 

Kanal Tedavisinden Sonra Kaplama Yapılması Şart mı?

Kanal dolgusundan sonra dişin ağız içindeki kısmını restore etmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Tedavi planlamasını belirlerken, klinik şartları ve hasta durumu göz önünde bulundurularak tedavi planlaması yapmaktayım. Dolgu tedavisi kısmında ayrıntılı anlattığım fiber dolduruculu dolgular ve fiber ağlar ile dolgu yapmak her zaman ilk tercihimdir.  Bunun sebebi ise, doğalı taklit ederek, dişin dayanıklılığını arttırmış oluruz.

Diş aşırı derecede harap olmuşsa, zirkonyum ya da metal porselen kaplamalardan da faydalandığımız durumlar olabiliyor. 

Her kanal tedavili diş kaplanmalı diye bir şart yoktur. Dişin durumu, hastanın tedavi maliyetini karşılayabilmesi, hekimin tecrübesi ve klinik ekipman yeterliliği gibi faktörler tedavi seyrinde önemlidir.

 

Kanal Tedavisinden Sonra Geçici Dolgu Yeterli Olur Mu?

Kanal tedavisi sırasında belirli kriterler sağlanmazsa, daimi dolgudan önce geçici dolgu yapmayı tercih ederiz. Geçici dolgu da kalite kalite olmakla birlikte, geçici dolguyu ne kadar süre tutmayı düşünüyorsak ona göre materyal seçimi yaparız.

Daimi dolgu yapılmadan geçici dolguyla uzun süre devam edilirse, dayanıklı bir materyal olmamasından kaynaklı, sızdırma yapıp tekrar enfeksiyona neden olacağı gibi dişi çekime bile götürebilir.

Bu sebeplerden dolayı, üst restorasyonun en kısa zamanda yapılmalıdır.

 

Kanal Tedavili Diş Ağrı Yapar Mı?

Kanal tedavili dişin sinirleri alınmış olmasına rağmen, bulunduğu yerde çevre dokularda canlılık olduğu için çeşitli semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Bakım yetersizliğine bağlı dolgu yapısında bozulma olup sızdırma yaptıysa ve neticesinde kök kanal sistemi enfekte olduysa, ağrıya sebep olabilir. 

 

Hamilelerde Kanal Tedavisi Yapılabilir Mi?

Hamilelik öncesinde tüm diş tedavilerinin yapılmasını önersek de, hamilelik döneminde ileri diş harabiyetine bağlı olarak kanal tedavisi ihtiyacı olan dişlerle karşılaşabiliyoruz. Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi diş tedavileri açısından daha güvenilirdir. Kadın doğum uzmanlarının tavsiyesi ile acil diş tedavisi uygun şartlarda yapılabilmektedir. 

 

Kanal Tedavisi Yeniden Yapılır Mı?

Kanal tedavisi yenileme dediğimiz işlemle önceden yapılan kanal tedavisi sökülüp belirli şartları sağladığında, kanal tedavisi tekrardan doldurulup tedavi tamamlayabilir. 

 

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları dişin zorluk derecesine göre, dişin içindeki kanal sayısına göre, ağız içindeki konumuna göre ve tedavi esnasında kullanılan materyal farklılığına göre fiyatlandırılmaktadır.

bottom of page