top of page
X-rays_edited.jpg

Panoramik Röntgen 

Panoramik Röntgen Nedir?

Çenelerin, tüm dişlerin ve bu alanlarda görülen rahatsızlıkların tek bir filmde görüntülenmesini sağlayan röntgen filmidir. Çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

Panoramik röntgen çekerken, hastanın baş ve boyun bölgesinde metal bulunmaması gerekmektedir. Çekim öncesinde hastalarımıza bu konuda uyarıda bulunmaktayız. Hasta panoramik röntgen için, doğru pozisyonlandırıldıktan sonra röntgen çekimi gerçekleştirilmektedir. Ağzın farklı kısımlarını etkileyebilecek durumları tespit edebilmek için çok kıymetli bir röntgen çeşididir.

Geleneksel radyografinin aksine, panoramik diş röntgeni ağzın tamamının tek bir görüntüsünü oluşturur. 

Panoramik Röntgen Neden Gereklidir?

Panoramik röntgen ağzın tamamını tek bir görüntüde gösterdiğinden, kemik anomalileri ve kırıklar, kistler, gömülü dişler, enfeksiyon ve tümör gibi problemleri gösterir. Ayrıca diş teli (braket), implant ve protez (takma diş) gibi tedavi planlamalarını yaparken de kullanırız.

Panoramik Röntgen Nerede Çektirilir?

Panoramik röntgeni kliniğimizde çekmekteyiz. 6 ay içinde panoramik röntgen çektirdiyseniz, tekrar çekmeye gerek yoktur. Panoramik röntgen cihazı bulunmayan klinikler, görüntüleme merkezlerinden destek almaktadır.

bottom of page