top of page
63A0370E-10A4-44B1-879F-F1C6DC0D2A73.jpeg

Zirkonyum Kaplama -
Metal Alt Yapılı Kaplama

Zirkonyumların metal alt yapılı dişlere göre avantajları nelerdir?

Metal alt yapılı kaplamalarda, metalin alttan koyu yansıması söz konusu olup, ışık geçirgenliğinin olmaması nedeniyle yapılan dişte mat bir görüntü oluşur. Bu mat görüntü, estetiğe yapaylık katabilir. Bu nedenle, metal alt yapılı kaplamalara göre zirkonyum kaplamalar daha estetiktirler. Zirkonyumlar, metal allerjisi olan kişilerde doku dostu özelliği nedeniyle özellikle tercih edilmektedir.

Zirkonyum kaplamalarda renk değişikliği olur mu?

Zirkonyum porselenler cilalı ve pürüzsüz yüzeyleri sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Özellikle estetik bölge kompozit dolgularda karşılaşabildiğimiz, dışsal renklendiricilerden etkilenmez ve renk değişimine uğramazlar.

Zirkonyum porselenlerde diş etinde grileşme olur mu?

Metal destekli kaplamalarda diş etinde görülen metal yansıma zirkonyum kaplamalar için söz konusu değildir. Diş eti çekilmesi durumunda, kaplamanın sınırı açığa çıksa bile ortaya çıkan görünüm kişiyi rahatsız etmeyecektir. 

Zirkonyum kaplama yapımında dişlerden ne kadar aşındırılır?

Dişten aşındırma miktarı lamina dişlerden daha fazladır, ancak metal destekli porselen kaplamalarla yaklaşık olarak aynıdır. Diş yüzeyinden yerine göre 2 mm’ye kadar bir aşındırma yapılarak bu tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle dişler arasındaki mesafesi az olan hasatalarda, dişten daha az oranda aşındırma yapmak ve fonksiyonel olarak da bütünlüğü sağlamak adına zirkonyum kaplama, metal alt yapılı kaplamanın önüne geçmektedir.

Zirkonyum kaplamalar pahalı mıdır?

Zirkonyum maliyeti metal alt yapılı porselenlere oranla biraz daha pahalıdır. Tedavi esnasında kullanılan materyaller, laboratuvar safhası gibi pek çok neden maliyeti etkilemektedir.

 Zikonyumdaki doku uyumu, dayanıklılığı ve estetik olarak üstün oluşları bu maliyeti göz ardı ettirmektedir.

Zirkonyum porselen kaç günde yapılır?

Diş kesimi yapıldıktan sonra 2-7 gün içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Hasta isteğini ve hekim isteğini karşılayacak, estetik ve fonksiyonu sağlamak amacıyla randevu süreleri ve sayıları değişkenlik göstermektedir. 

bottom of page