top of page
_edited.jpg

Lamina Diş
(Yaprak Diş)

Hangi durumlarda lamina veneerler yapılır?

Lamina veneerler ön bölgedeki beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamadığı, ileri derecede renklenmiş dişler, dişler arasında boşlukların rahatsız ettiği durumlar, kırık veya aşınma nedeniyle estetik görüntünün bozulduğu vakalar ile çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde uygulanabilen mükemmel bir tedavi seçeneğidir.

Üst dişlere lamina veneer yaptırdıktan sonra alt dişlere de yaptırmak zorunlu mudur?

Planlama aşamasında gülüş tasarımı için gerekli görülüyorsa alt dişlere de lamina veneer yapılır. Ancak çoğu zaman alt dişlere yapılan beyazlatma işlemi yeterli olmaktadır.

Renklendirici içeren gıdalar porselen lamina veneerlerin rengini etkiler mi?

Porselen lamina veneerler renklenmez. Eğer dişlerinizde bir renkleşme söz konusu olursa onu yansıtabilir. Bu nedenle de kanal tedavisi sonrası renklenmiş dişlerde çoğunlukla lamina veneer yapılmamaktadır.

Lamina veneerler kimlere uygulanmaz?

İstemsiz olarak gece diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklara sahip kişilerde porselen lamina veneer uygulanması düşme ve kırılma riskinden dolayı tercih edilmez.

Lamina veneerler düşer mi?

Günümüzde yapıştırmak için kullanılan malzemelerin yapışma kuvveti çok yüksektir. Yapıştırma prosedürlerine uyularak yapıştırılan lamina veneerlerinizi kendi dişleriniz gibi kullanabilirsiniz. Düşme ihtimali çok düşüktür.

bottom of page