top of page
pngwing.com (15).png

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, kişinin kendine özgü bir gülüşe sahip olmasını sağlar. Dişlerin şekil, boy ve renkleri, buna ilave olarak dişetlerinin form, renk ve gülümseme sırasında görülme miktarı, estetiği etkileyen faktörlerdendir.

Gerektiği durumlarda dişetlerine küçük müdahaleler yapılarak ve dişlere küçük dokunuşlarla yapılan lamina veneerlerle estetik bir gülümseme elde edilir. Böylelikle, pembe-dişeti ve beyaz-dişin uyumlu hale gelmesi sağlanmış olur.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği, dişlerin istenmeyen renk, biçim ve pozisyonlarına çeşitli çözümler üretir (Porselen Kaplama, Zirkonyum Diş). Başarılı ve uzun vadeli bir sonuç için malzeme ve kullanılan yöntem çok önemlidir. Lamina Veneer, gülümsediğimizde dişlerimizin gözüken kısımlarına takma tırnak şeklinde yapıştırılan yaprak porselenlerdir.

Estetik diş hekimliğinde başarılı ve uzun vadeli bir sonuç için hem malzeme hem de kullanılan yöntem çok önemlidir. Lamina veneerler, gülümsediğimizde dişlerimizin gözüken kısımlarına takma tırnak şeklinde ilave edilen yaprak porselenlere denilmektedir. Ürünün değil yöntemin ismidir. Dişlerinizde büyük çürük ve daha önce yapılmış kaplama olmadığı durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Böylelikle yaklaşık dişlerinizden 0,3-0,5 mm aşındırma yapılarak gülüşünüz değişebilmektedir. Laminaların en büyük avantajı lekelenmelere karşı dirençli olmasıdır. Aşırı madde kaybı ve büyük çürük olduğu durumlarda ise dişin tamamını kaplayacak şekilde tam kaplamalar yapılır. Tam kaplamaların yapımında zirkonyum, empress veya metal seramik ürünler kullanılmaktadır.

Lamina veneerler yapıları gereği tek tek yapılmakta köprü gibi birleşik yapılamamaktadır. Diş eksikliğinin çözümünde lamina veneerlerden yararlanamamaktayız. Diş eksikliğinin olduğu ayrıca estetiğin de ön planda olduğu durumlarda çok daha dirençli bir ürün olan zirkonyumdan yararlanılmaktadır. Zirkonyum, metal destekli klasik porselenlere alternatif olarak doku dostu olma özelliği ile diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Diğer materyallerde olduğu gibi, porselen altından herhangi bir rengin yansımaması, diş etlerinde renklenmeye sebep olmaması ve korozyona uğramaması nedeniyle zirkonyumun kullanımı her gecen gün yaygınlaşmaktadır.

Mock Up Nedir?

Gülüş tasarımı ihtiyacı olan kişiye tedaviye başlamadan önce nihai olarak gelinebilecek noktayı gösterebilen bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı geri dönüşümü olmayan bir yola girmeden önce, yani dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan kişiye nasıl bir gülüşe sahip olacağını göstermektir.

Mock-up nasıl uygulanmaktadır?

Mock-up, anestezi veya rahatsız edici herhangi bir işleme gerek duyulmaksızın yapılan bir tedavidir. Kişilerden kalıp alındıktan sonra bir model elde edilir. Laboratuvar ortamında model üzerinde diş ve dişetlerine istenilen şekil ve boyut verilir. Model üzerinde elde edilen bu tasarım ağız ortamına aktarılır. Hekim ve hastanın ayna karşısında birlikte yaptığı değerlendirme ve düzeltmeler neticesinde nihai amaçlanan görünüm elde edilmiş olur.

Diş hekiminiz gülüşünüzde neleri değiştirebilir?

Gülüşünüzde sizi rahatsız eden beyaz ve pembe estetiği içeren her konuda değişiklik yapmak mümkündür. Diş hekimleri tarafından dudak, yanak ve gülüşünüzün daha dolgun ve belirgin hale getirilmesi için; dişlerin renk ve boylarının düzenlenmesi, diş dizilimindeki çapraşıklıkların giderilmesi, dişler arası boşlukların kapatılması, eksik dişlerin tamamlanması gibi pek çok tedaviden yararlanılır.

Gülme hattı nedir?

Gülme hattı, üst dişlerin kesici kenarlarını takip eden hayali bir hattır. İdealde bu hattın alt dudağın kavsini takip etmesi gerekmektedir. Bu referans hat size yeni yapılacak dişlerin hangi boyda olması gerektiği hakkında fikir vermektedir.

Gülüş tasarımı sürecinde dişetlerine yapılan işlemler nelerdir?

  • Dişetlerin simetrik hale getirilmesi

  • Pembe estetiğin dengelenmesi

  • Diş eti seviyelerin altın orana yaklaştırılması

Dişlerde gülüş tasarımı sürecinde yapılan işlemler nelerdir?

İyi bir gülüş tasarımı için pembe ve beyaz estetiğin mükemmel uyumu gerekmektedir. Dişlerin form ve şekillerinin altın orana yaklaştırılarak simetrik hale getirilmesi sağlanır. Bunun için lamina veneer, estetik dolgular, bleaching, zirkonyum porselenler gibi çeşitli tedavilerden faydalanılır. Gülüş tasarımının beyaz estetiğini oluşturan bu tedaviler estetik diş hekimliğinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Gülüş tasarımı için ne kadar zamana ihtiyaç vardır?

Dişetlerinde veya dişlerde ekstra bir tedavi ve operasyon gerekmediği durumlarda gülüş tasarımı 7-10 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

bottom of page